Ukraińskie dzieci w białostockich szkołach

18 marca 2022

fot. Grzegorz Pilat
fot. Grzegorz Pilat



0:00
0:00
Audycja z 18 marca 2022 r. | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Z najnowszych informacji wynika, że do Polski trafiło już ponad 700 tysięcy ukraińskich uchodźców - dzieci w wieku szkolnym. Blisko 10 procent z nich jest już w polskich szkołach. Kilkuset uczniów z Ukrainy trafiło do podlaskich szkół. Jak ta nauka albo raczej adaptacja, czy może już integracja wygląda opowiedzą przedstawiciele dwóch białostockich szkół - VII LO i Szkoły Podstawowej nr 20. 


Goście Izy Serafin:

- psycholog - Joanna Mieszkowska 

- nauczycielka języka rosyjskiego - Dorota Szamborska

- uczniowie: Gloria, która jest już w Polsce od kilku lat i Danił, który musiał uciekać ze swego kraju przed wojną (wszyscy z VII Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku)   

- dyrektor Szkoły Podstawowej nr 20 w Białymstoku - Mariusz Sokołowski 



Danił, Dorota Szamborska, Joanna Mieszkowska, Gloria i Mariusz Sokołowski, fot. Monika Kalicka


Jak pokonać stres przed maturą?


Coś się kończy, coś się zaczyna. Absolwenci liceów, techników i szkół branżowych II stopnia odebrali już świadectwa i zakończyli kolejny etap edukacji. To z jednej strony ulga, a z drugiej niepewność związana z przyszłością, bo przed większością z nich matura, no a potem - wszystkim tego życzymy - wymarzone studia.



Sens ludzkiego cierpienia


Dziś Wielki Piątek - dzień upamiętniający mękę i śmierć Chrystusa. Dla nas wszystkich może to być okazja do refleksji, np. nad sensem ludzkiego bólu i jego miejscem w naszym życiu.



Jak się uczą dorośli


Dziś już chyba nikt nie ma wątpliwości, że wiedza, którą zdobyliśmy w szkole czy na studiach wciąż nie jest wystarczająca. Świat galopuje w takim tempie, że musimy się dokształcać nieustannie - po prostu po to, by nadążać.



Destrukcyjny perfekcjonizm


Czy perfekcjonizm - powszechnie uznawany za pozytywny i pożądany - rzeczywiście taki jest? Czy w ogóle jest dobry i zły - destrukcyjny - perfekcjonizm?



Samoakceptacja w świecie nastolatków


Presja rówieśników, idealne postaci z mediów społecznościowych, a do tego zmiany hormonalne - młodzi ludzie, zarówno ci podstawówkach, jak i liceach, coraz częściej mają problemy z akceptacją siebie. Ciągłe porównywanie się, hejt w sieci, a nawet oczekiwania rodziców, prowadzą do obniżenia poczucia własnej wartości.



Jak zdiagnozować u siebie ADHD?


Na szczęście minęły już czasy, kiedy o dzieciach z ADHD mówiono, że to takie żywe srebra i uważano to schorzenie za taką kłopotliwą, ale jednak dość uroczą cechę charakteru. Dziś już wiadomo, że to poważny problem, którym należy się zająć, by pomóc dziecku, ale też sobie, by lepiej funkcjonować w życiu.



Skąd się biorą zaburzenia odżywiania i jak zapobiegać ryzykownym zachowaniom młodzieży?


Nierealne wzorce, które podsuwają media społecznościowe albo generuje sztuczna inteligencja, presja rówieśników, stres szkolny i cyberprzemoc. To może prowadzić do zaburzeń odżywiania u młodych ludzi. Okazuje się jednak, że są też inne - mniej oczywiste czynniki - jak życie płodowe czy relacje z matką. Warto je poznać. Warto też wiedzieć, jak zapobiegać różnym...



Wielka koalicja dla Marysi


Kilkanaście organizacji, zajmujących się pomocą, skrzyknęło się i stworzyło wielką charytatywną kooperację na rzecz ciężko chorej 11-miesięcznej Marysi.



Młodzi podcasterzy i wolontariusze szkolą rówieśników


Produkują podcasty, są wolontariuszami, a teraz będą prowadzić warsztaty w szkołach średnich w ramach projektu "Zwolnieni z teorii".




 
 

Prowadzący:

Iza Serafin



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok