Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Walizka, czyli cztery dni święta teatru w Łomży [zdjęcia]
Losy tej imprezy, podobnie jak wielu innych wydarzeń kulturalnych w tym roku, długo pozostawały pod znakiem zapytania.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Organizatorzy uznali ostatecznie, że żal byłoby przerwać ciągłość, i że warto podtrzymać tradycję przynajmniej na tyle, na ile jest to w obecnych warunkach możliwe.
Dlatego nie w czerwcu, tylko we wrześniu, bez części konkursowej i poza zamkniętymi salami (no i - oczywiście - z zachowaniem wszelkich wymaganych środków bezpieczeństwa), niemniej jednak 33. WALIZKA w Łomży rozpoczęła się w ostatni czwartek (3.09) i trwa.
Ze względu na zmianę formuły w tym roku nie jako festiwal, tylko Spotkania Teatralne.
Zaprezentowano dotychczas osiem spektakli - od dużych widowisk, po takie - chciałoby się rzec kameralne - występy jednoosobowe.
W niedzielę (6.09) ta impreza już się kończy, ale można będzie obejrzeć jeszcze ostatnie przedstawienia.
O godz. 11:00 Teatr Barnaby z Gdańska na ul. Długiej wystawi "Calineczkę", o godz. 15:00 ten sam teatr w Parku Jana Pawła II zaprezentuje "Baśń o rycerzu bez konia", a całe Spotkania Teatralne zakończy w amfiteatrze przy ul. Zjazd o godz. 19:30 warszawski Teatr AKT spektaklem "Ja gorę".
"Ciociu, jeszcze raz" - tak będzie nazywać się nowa płyta Karoliny Cichej, a utwory z niej usłyszymy podczas koncertu na naszej antenie w Dniu Dziecka.
W czwartek (29.05) otwiera się "Walizka", czyli Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Łomży. Zmieści się w niej w tym roku ponad dwadzieścia wydarzeń teatralnych i okołoteatralnych.
Ten festiwal zawsze zaskakuje świeżością i poszukiwaniem nowej formuły łączenia muzyki z innymi dziedzinami sztuki. Przed nami Electrum Up To Date Festival, to już 16. odsłona imprezy. To dzięki niemu w Białymstoku już od czwartku (29.05) pojawią się miłośnicy muzyki elektronicznej z całej Polski. Szczegóły tegorocznego programu festiwalu zdradza dyrektor artystyczny imprezy...
Studenci wydziału aktorskiego pracują nad egzaminem z piosenki aktorskiej „Cabaret Berlin 1930” w reż. Pawła Aignera. Zaśpiewają utwory z repertuaru urodzonego w Białymstoku kompozytora Miszy Spoliańskiego oraz przedwojennych kabaretów niemieckich.
Dziennikarstwo to zawód o różnych obliczach. Stereotypowo wyobrażamy sobie, że uprawiają go ludzie, których codzienna praca polega na siedzeniu przed komputerem, wykonywaniu setek telefonów, wyciąganiu wniosków z rozmów i pisaniu artykułów. W dużej mierze rzeczywiście tak jest, ale stereotyp - jak to stereotyp - upraszcza rzeczywistość, spłycając ją do szybkich,...
Mieszkamy na skraju mapy Polski i bliska granica ma wpływ na życie każdego z nas. Czy można z niej uczynić także działanie artystyczne? Spróbowali to zrobić młodzi twórcy w ramach projektu „Wschody-Zachody".
Młodych artystów, którzy są z Podlasia gromadzi nie tylko Kolektyw Społem Fest, ale też Kolektyw Grupa B i zaprasza na wystawy do stolicy regionu. Cykl wystaw i wydarzeń artystycznych „Witaj w klubie 2” zainaugurowała nowa ekspozycja „wędrująca”, czyli „Kompakt”. Białostocka odsłona domyka tę podróż, stanowiąc jej finałowy etap i jednocześnie symboliczny powrót do...
Gdzie szukać nadziei w czasach kryzysu? Z tym pytaniem mierzą się twórcy zaproszeni na tegoroczny festiwal Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku.
Białystok przed II wojną światową miał swoją ciemną stronę – ukrytą między brukiem, błotem i szemranymi opowieściami. To Chanajki – dzielnica wymazana z reprezentacyjnego oblicza miasta, żyjąca własnym rytmem, na styku codzienności i półświatka, gdzie granica między przetrwaniem a przestępstwem była ledwie wyczuwalna.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz