Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach

22 czerwca 2022

Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, foto Anna Przybycień
Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, foto Anna Przybycień



0:00
0:00
Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zapraszam dzisiaj do Suwałk. Miasto nad Czarną Hańczą jest znane nie tylko jako miejsce urodzenia wybitnego malarza Alfreda Wierusza-Kowalskiego, ale także bardzo znanej polskiej poetki - Marii Konopnickiej. 



Gość Lecha Pilarskiego:



Magdalena Wołowska-Rusińska – kierownik Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach


Dlaczego alianci nas opuścili?


Do połowy 1943 roku alianci liczyli się z opiniami i oczekiwaniami polskiego sojusznika zaangażowanego w działania zbrojne od 1939 roku. Co się więc stało po czterech latach wojny, że w końcu trafiliśmy pod sowiecki but?



Nieistniejąca ulica Różańska


Co jakiś czas powracamy do historii Białegostoku i przyglądamy się dziejom poszczególnych ulic naszego miasta. To wszystko oczywiście w miarę postępu prac naszego gościa - historyka Wiesława Wróbla. W "Tajemnicach Naszych Czasów" porozmawiamy o nieistniejącej już ulicy Różańskiej w Białymstoku.



Nowy podział świata po II Wojnie Światowej


Zakończenie II Wojny Światowej to nie tylko kres rzezi narodów, ale też nowy podział świata. Pierwsze rozmowy to Teheran, kulminacja to Jałta, a finisz nastąpił w Poczdamie. Czy każda ze stron miała plan? Czy wynikało to z doraźnych korzyści i potrzeb.



Kontrowersyjna epoka Gierka


Epoka Gierka to okres w dziejach PRL-u do dzisiaj wzbudzający wiele kontrowersji. O niej porozmawiamy z dr Marcinem Markiewiczem i Jerzym Autuchiewiczem z białostockiego oddziału IPN.



Zbrodnia katyńska - czy wiemy o niej wszystko?


Tym razem o zbrodni katyńskiej. Czy wiemy o niej wszystko? Czy znamy nazwiska wszystkich ofiar i miejsca ich pochówku? Mimo upływu tylu lat jest jeszcze wiele do wyjaśnienia. Co stoi na przeszkodzie?



Tysięczna rocznica koronacji Bolesława Chrobrego


18 kwietnia tego roku przypada tysięczna rocznica koronacji Bolesława Chrobrego - pierwszego króla Polski.



Wspomnienia Pauliny Włodawer


Tym razem o ciekawych wspomnieniach osoby, która przeżyła deportację na Syberię. O paradoksie - dzięki temu uniknęła holocaustu, chociaż to może inna odsłona tej samej metody. Paulina Włodawer swoje wspomnienia zapisała na prośbę syna wiele lat po wojnie. Zanotowała wszystko, co zapamiętała z gehenny lat 1939 - 1946, bo wówczas powróciła do Polski.



Wojska sowieckie w Polsce po II wojnie światowej


Kilkadziesiąt lat po II wojnie światowej w niektórych miastach Polski można było spotkać patrole radzieckiej żandarmerii. Dla wielu rodaków było to spore zaskoczenie.



Poznajemy historię Romualda Lipińskiego


Poznajemy historię człowieka związanego korzeniami z naszym regionem, a także jego rodziny. Ich losy są mocno związane z wydarzeniami przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku, dotyczącymi naszej Ojczyzny. Tą postacią jest Romuald Lipiński.




 
 

Prowadzący:

Agnieszka Czarkowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok