Wpływ zimy na nasze zachowania i samopoczucie

11 stycznia 2024

Zima w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Zima w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda



0:00
0:00
Wpływ zimy na nasze zachowania i samopoczucie | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wielu z nas zapewne pamięta zimy, gdy temperatura, choć niska, to jednak była stabilna, a opady śniegu nikogo nie dziwiły. Teraz jednego dnia mamy kilkunastostopniowe mrozy, kolejnego - temperaturę powyżej zera. Czy ta zmienność wpływa na nasze zachowania i samopoczucie?



Goście Edyty Wołosik:


- Elżbieta Żukowska-Bubienko - prezes Stowarzyszenia "Ku dobrej nadziei"

- Przemysław Tuchliński - zastępca prezydenta Białegostoku

- prof. Napoleon Waszkiewicz - kierownik Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (zdalnie)



Wybór szkoły ponadpodstawowej


Trwa rekrutacja do białostockich szkół ponadpodstawowych. A to oznacza, że przed ósmoklasistami naprawdę poważna decyzja - jaką szkołę wybrać, bo to przecież od tego zależeć będzie ich przyszłe życie zawodowe.



Wybory prezydenckie. Młodzi niezdecydowani


Dlaczego młodzi wahają się przed pójściem do urn i co może ich przekonać do udziału w głosowaniu? O tym rozmawiamy dziś z socjologami.



Wywłaszczenia pod drogi w województwie podlaskim


W 2025 roku wojewoda podlaski wydał około 900 decyzji ustalających odszkodowania za nieruchomości przejęte pod inwestycje drogowe. Większość decyzji dotyczyła gruntów wywłaszczonych pod realizację drogi ekspresowej S-19, wchodzącej w skład międzynarodowej trasy Via Carpatia.



Kilkaset osób walczy z ogniem nad Biebrzą. Akcja jeszcze się nie zakończyła


To kolejny i największy w tym roku pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Od niedzieli (20.04) z ogniem walczy kilkaset osób. To strażacy, pracownicy Parku, leśnicy, żołnierze, ale także rolnicy.



Święto Zmartwychwstania czy tylko wolne dni?


Wielkanoc jako czas Zmartwychwstania czy tylko dwóch wolnych od pracy dni? W światowych badaniach prowadzonych w 108 krajach świata Polska jest wyraźnym liderem jeśli chodzi o spadek religijności osób młodych w porównaniu ze starszym pokoleniem. Czy da się spowolnić ten proces? Jak musi się zmienić Kościół, żeby być atrakcyjnym dla młodszego pokolenia?



Kontrowersje wokół aktualnej sytuacji w Ośrodku dla Cudzoziemców w Czerwonym Borze


Od "przerażonych obecnością imigrantów mieszkańców" okolicy po "najazd nazioli na ośrodek". Temat Ośrodka dla Cudzoziemców w Czerwonym Borze obrósł tyloma opowieściami, że staraliśmy się wyjaśnić chociaż niektóre z nich.



Zamknięte osiedla - moda, konieczność czy komfort?


Grodzone osiedla i całe kwartały miast. Czy ta moda zanika, czy wręcz przeciwnie - lubimy odgrodzić się od innych szukając większego poczucia bezpieczeństwa, łatwiejszego zdobycia miejsca parkingowego czy poczucia przynależności do elitarnej wspólnoty?



Tarcza Wschód


Tarcza Wschód - główny program polskiego rządu, ale też flagowy projekt na rzecz bezpieczeństwa Unii Europejskiej. Co on oznacza dla mieszkańców przygranicznych terenów? Czy będzie szansą też na rozwój gospodarczy naszego regionu?



Problem ze sprawnością wśród uczniów


94 procent uczniów nie ma wykształconych podstawowych umiejętności ruchowych. Takie alarmujące dane przekazują m.in. eksperci Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Co można z tym zrobić? O to pytamy nauczycieli wychowania fizycznego.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Dominika Dębska
Marcin Gliński
Olga Gordiejew
Źmicier Kościn
Marcin Mazewski
Joanna Sikora
Barbara Sokolińska
Dorota Sokołowska
Wojciech Szubzda



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok