Radio Białystok | Wiadomości | Amerykański kardynał Robert Prevost nowym papieżem - przyjął imię Leon XIV
Kardynał Robert Prevost ze Stanów Zjednoczonych został wybrany na 267. papieża i 9. suwerena Państwa Watykańskiego. Przyjął imię Leon XIV. Nowo wybrany papież ma 69 lat.
Francuski kardynał protodiakon Dominique Mamberti wygłosił następującą formułę po łacinie:
"Annuntio vobis gaudium magnum: habemus papam" ("Oznajmiam wam wielką radość, mamy papieża").
Następnie protodiakon wymienił imię i nazwisko kardynała oraz imię, które przyjął.
Wybór przyjęto entuzjastycznymi okrzykami.
Po godzinie 18:00 nad Kaplicą Sykstyńską ukazał się biały dym, a fakt wyboru przez konklawe potwierdził dźwięk dzwonów watykańskich. Kardynałowie wybrali nowego papieża w czwartkowym głosowaniu, w drugim dniu konklawe.
Pierwsze słowa Leona XIV do wiernych
Papież Leon XIV powiedział w pierwszych słowach skierowanych do dziesiątków tysięcy wiernych z balkonu bazyliki Świętego Piotra: "Niech pokój będzie z wami wszystkimi". Wśród aplauzu mówił, że Kościół ma być otwarty, dla wszystkich i służyć jako pomost dialogu.
Zło nie przeważy - podkreślił nowy papież.
Leon XIV wezwał wszystkich, by budowali mosty dialogu i spotkania, zawsze w pokoju. Wielokrotnie użył słowa "pokój".
Chciałbym, żeby pozdrowienie pokoju trafiło do naszych serc, by dotarło do waszych rodzin, do wszystkich osób, gdziekolwiek są, do wszystkich narodów, na całą Ziemię. Niech pokój będzie z wami - mówił wśród ogromnego aplauzu nowy papież pochodzący z USA.
Leon XIV dodał:
To jest pokój Chrystusa zmartwychwstałego, pokój bezbronny i taki, który rozbraja, pokorny i wytrwały. Pochodzi od Boga, który kocha nas wszystkich, bezwarunkowo.
Nowy papież oddał też hołd papieżowi Franciszkowi.
Jesteśmy wszyscy w rękach Boga i dlatego bez strachu, zjednoczeni, ręka w rękę z Bogiem i między nami idziemy naprzód - podkreślił.
Nowy biskup Rzymu powiedział, że świat potrzebuje światła Chrystusa.
Ludzkość potrzebuje go jako pomostu, by dotarł do niej Bóg i jego miłość. Pomóżcie nam i wy, i sobie nawzajem budować mosty przez dialog, spotkanie - jednocząc się, by być jednym ludem, zawsze w pokoju - prosił papież.
Kim jest nowy papież?
Robert Francis Prevost Martínez urodził się 14 września 1955 roku w Chicago. W 1978 roku wstąpił do zakonu św. Augustyna, zaś profesję wieczystą złożył 29 sierpnia 1981. Święcenia prezbiteratu otrzymał 19 czerwca 1982 w Rzymie.
Posługa biskupia w Peru
Przez wiele lat pracował w Peru między innymi jako prefekt w zakonnym seminarium w Trujillo. W latach 1999-2001 był prowincjałem amerykańskiej prowincji zakonnej, następnie do 2013 roku - przełożonym generalnym augustianów, a w kolejnych latach - wikariuszem prowincjalnym oraz dyrektorem formacyjnym w konwencie w Chicago.
Mianowany na biskupa w 2014 roku, święcenia biskupie przyjął 12 grudnia w katedrze św. Marii w Chiclayo. W jednym z wywiadów hierarcha podkreślił, że "biskup jest po to, by służyć".
Ważne funkcje w Kościele
Zanim kardynał Prevost został wybrany na papieża, był między innymi biskupem diecezjalnym Chiclayo w latach 2015-2023 i administratorem apostolskim diecezji Callao w latach 2020-2021. W 2023 roku papież Franciszek mianował go prefektem Dykasterii do spraw Biskupów i przewodniczącym Papieskiej Komisji do spraw Ameryki Łacińskiej. Został też członkiem Papieskiej Komisji do spraw Państwa Watykańskiego. W tym samym roku został kreowany na kardynała w stopniu diakona, zaś w 2025 podniesiony do rangi kardynała biskupa, przydzielono mu diecezję Albano.
Robert Prevost o Franciszku
Po śmierci Franciszka kardynał Prevost powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim, że głównym przesłaniem, które pozostawił Kościołowi papież, jest głoszenie Ewangelii z radością, tak jak to przedstawił w swej pierwszej adhortacji "Evangelii gaudium" (Radość Ewangelii). Hierarcha mówił że, Franciszek zawsze robił na nim wrażenie człowieka, który chce autentycznie żyć Ewangelią. Przejawiało się to między innymi w oddaniu, z jakim wypełniał papieskie obowiązki. Kardynał Prevost przyznał, że miał bardzo dobre relacje z Franciszkiem, którego poznał w Buenos Aires, kiedy odwiedzał go jako generał augustianów.
3 marca, w czasie ostatniego pobytu papieża Franciszka w rzymskiej Poliklinice Gemelli, kard. Prevost przewodniczył na placu św. Piotra modlitwie różańcowej, odmawianej w intencji powrotu do zdrowia Ojca Świętego.