Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Prawie 30 osób z niepełnosprawnościami z Suwałk i Sejn rozpoczęło wyjątkowe zajęcia muzyczne i ruchowe
To dzięki ministerialnemu programowi „Kultura Dostępna”. Jego uczestnikami są podopieczni Pracowni Motyla w Podróży, działającej przy Ośrodku Pogranicze w Sejnach.
Jak mówi autorka projektu Magdalena Barszcz, to dla nich okazja pracować z twórcami z różnych stron świata.
- Będą to artyści z Polski, ale również z zagranicy – związani zarówno z dźwiękiem, jak i z ruchem. Obecnie przygotowujemy krótkie prezentacje, które odbędą się pod koniec czerwca. Do tej współpracy zaprosiliśmy Mikołaja Pohla, który wprowadził element muzyki elektronicznej. Trochę bawimy się technologią. Zawsze obecny jest też element teatralny. Stąd pomysł, żeby zaprosić na przykład Izabele Chlewińską, która poprowadzi warsztaty bardziej ruchowe.
W ramach programu „Kultura dostępna” uczestnicy pojadą także do Warszawy na koncert, a w czerwcu wezmą udział w występie zespołu Remont Pomp, który odbędzie się na miejscu. Jak dodaje Magdalena Barszcz, z każdym spotkaniem uczestnicy nabierają pewności siebie i chętniej eksperymentują.
- Uczestnicy są coraz bardziej otwarci na improwizację, chętnie wchodzą w ćwiczenia. Mają coraz więcej własnych pomysłów – na początku zaczynali raczej od kopiowania mnie, słuchania i obserwowania różnych artystów. Teraz bardzo odważnie wychodzą z własną inicjatywą i pomysłami. I właśnie o to chodzi w tym projekcie – żebyśmy pomagali im rozwijać ich twórcze idee.
Projekt potrwa do końca grudnia, a już w listopadzie będzie można obejrzeć i posłuchać koncertu w wykonaniu jego uczestników.
To będzie magiczna noc – przy dźwiękach tradycyjnych i nowoczesnych instrumentów oraz legend, w otoczeniu natury.
- Będzie to opowieść o relacji człowieka z niebem, tworzona wspólnie z sąsiadami z Żegar, Dusznicy i Krasnogrudy. Współtworzą ją pokolenia seniorów, rodziców i dzieci, razem z artystami, z którymi zaprezentują muzyczną opowieść z tego regionu, opartą między innymi na mitach bałtyjskich – tak o spektaklu „Wszyscy śnimy pod jednym dachem” mówi Stanisław Czyżewski.
Seniorzy z Puńska i Sejn w ramach Sejneńskiej Akademii Artystycznej Fundacji Pogranicze, zakończyli niemal 2 letni projekt realizowany we współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku.Uczestnicy, korzystali z warsztatów, wykładów i podróży, a biorąc udział w zajęciach w Pracowni Sztuki, Filmu, Muzyki, Książki Artystycznej i Opowieści o Sąsiadach stworzyli swoje własne dzieła sztuki.