Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Debata o Obławie - drugi okupant zastąpił pierwszego
Obława Augustowska to dowód na to, że druga wojna światowa dla Polaków wcale nie skończyła się wraz z upadkiem III Rzeszy. 80 lat temu w lasach na Suwalszczyźnie i Augustowszczyźnie pozostały tysiące żołnierzy, którzy musieli stawić czoło nowemu sowieckiemu okupantowi. O "prawdziwym końcu" drugiej wojny światowej mówiono w piątek (9.05) podczas debaty naukowej w augustowskiej siedzibie Instytutu Pileckiego.
Jak mówił dr Mariusz Zajączkowski z Wojskowego Biura Historycznego, Obława Augustowska była kulminacją fali terroru w północno-wschodniej Polsce.
Nadejście wojsk sowieckich, w tym aparatu bezpieczeństwa NKWD, z polskiego punktu widzenia nie była żadnym wyzwoleniem, tylko elementem zastąpienia okupanta niemieckiego nowym zniewoleniem jednego systemu totalitarnego drugim - mówił dr Mariusz Zajączkowski.
Prezes Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie Danuta Kaszlej powiedziała, że na ziemi suwalskiej i augustowskiej 80 lat temu ludzie mieli pełną świadomość represji.
To były represje wobec Armii Krajowej. Tutaj była pełna świadomość bezkarności, gwałtów i rabunków dokonywanych poprzez zwiększającą się ilość czerwonoarmistów - mówiła Danuta Kaszlej.
Debata naukowa miała na celu przede wszystkim upamiętnienie zbrodni sprzed 80 lat.
Zadaniem Instytutu Pileckiego jest upamiętnianie tych wszystkich, którzy musieli stawić czoła totalitaryzmom - mówił Przemysław Wiszewski z Instytutu Pileckiego.
Pamięć o Obławie Augustowskiej wciąż powinna być upowszechniana - mówiła Barbara Bojaryn-Kazberuk z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.
Jest to największa zbrodnia, która została dokonana na Polakach przez sowietów po zakończeniu II wojny światowej. Historia o tym powinna być znana powszechnie, ale tak nie jest. Mam nadzieję, że dzisiejsza debata oraz zbliżające się uroczystości z okazji 80. rocznicy tej zbrodni przyczynią się do zwiększenia świadomości o niej - mówiła Barbara Bojaryn-Kazberuk.
Debata naukowa - współorganizowana przez Wojskowe Biuro Historyczne - to pierwsze wydarzenie w nowej siedzibie oddziału Instytutu Pileckiego w Augustowie. 12 lipca podczas oficjalnych obchodów 80. rocznicy sowieckiej zbrodni zaplanowano również uroczyste otwarcie Muzeum Obławy Augustowskiej w zabytkowym Domu Turka.